Proje Tarihçesi ve Proje Fikri:

            Türkiye Emlak Piyasası aşağıdaki başlıklarda analiz edilmiştir: 

  1. Demografik gelişme,
  2. Politik gelişme,
  3. Fiyat gelişimi ve fiyat istikrarı. 

1.      Demografik Gelişme:

            Türkiye çok genç bir nüfusa sahiptir. Yaş ortalaması takriben %27,3 seviyelerindedir ve 2006 yılı verilerine göre nüfusun %25,5’i sıfır ile on dört yaşındaki gençlerden oluşmaktadır. Eğer Türkiye yakın bir süreçte Avrupa birliğine girer ise, bu durumdan Almanya’da önemli fayda sağlayacaktır. Yakın geçmişte ve günümüzde yaşanan gelişmeler neticesinde Almanya Türkler için en önemli göç ülkelerinden biri haline gelmiştir. Halen Almanya’da yaklaşık 1,7 milyon Türk yaşamaktadır. Avrupa Birliğine üye olmak isteyen muhtelif ülkeler arasındaki en genç nüfus Türkiye Cumhuriyeti’nde bulunmaktadır.

            Atatürk tarafından Cumhuriyetin ilan edilmesinden 4 yıl sonra, 1927’de Türkiye sadece 14 milyon nüfusa sahip iken, günümüz Türkiye’sinin nüfusu 72 milyona ulaşmıştır. Son on yıla değin, Türkiye’nin nüfus artış hızı %2’nin üzerinde seyretmiş, ilk defa 1990’lı yıllardan sonra nüfus artışında bir yavaşlama görülmüştür. Artan nüfusun tüketim ve Gayrimenkul sektöründeki ihtiyaçları da artmıştır ve bu talep karşılanmalıdır.

            Diğer taraftan, Türkiye’de emlak almak, iş yapmak isteyen yabancıların sayısında da önemli bir artış görülmektedir. Bugün çok sayıda Avrupalı yabancı, ya Türkiye’de bir yazlık almak, ya da serbest piyasada iş yapma eğilimindedir veya ilgi göstermeye başlamıştır. Bu grubun öncülüğünü İngilizler, ardından Almanlar, Hollandalılar ve Danimarkalılar yapmaktadır. Bu kişiler Türkiye’nin bol güneşli ilkimi, zengin kültürel yapısı ve tarihi mirası ile büyümekte olan pazarından Avrupalılara da pay vereceğine inanmaya başlamış, bunu da önemli bir fırsat olarak görmektedirler. 

                      2. Politik gelişmeler

            Türkiye, her gün daha da gelişmekte ve demokratikleşmektedir. Ayrıca, Avrupa ile Asya arasında kalıcı bir köprü oluşturmaktadır. Türkiye Avrupa Birliğine tam üyelik hakkını kazandığında, tüm Avrupa’nın en gözde noktası haline gelecek ve çok sayıda Avrupalı Türkiye’de çalışmak ve yaşamak isteyecektir. Biz de bu proje ile daha bu günden, tüm yatırımcılar için güvenli yarınların likit artışını başlatmak istiyoruz. 

                      3. Fiyat gelişimi ve fiyat istikrarı

            Son yirmi yılda Gayrimenkul yatırımlarında yıllık ortalama %11 oranında bir artış görülmüştür. Bu durum arsa parselasyon ve arsa projelendirmede ise ortalama %30 civarlarında gerçekleşmiştir.

            Bu artışlar başlıca İstanbul, İzmir, Ankara ve Antalya şehirlerinde konut, alış veriş merkezleri, şehir otelleri, lojistik merkezleri ve turistik oteller sektöründe zirveye çıkmıştır. 

            Uzmanlar Türkiye’nin refah düzeyindeki bu artışın devam edeceğini düşünmektedir. Avustralya Merkez Bankası uzmanları Türkiye de ekonomik pazarın önümüzdeki dönemde yıllık %19 civarında büyüyeceğini tahmin etmektedir.